Zrúcanina hradu Hrušov

Hostie
hrusov hostie zlate moravce tribec hrady hrad zrucanina historia stredovek vychadzky

Zrúcanina kráľovského hradu chrániaceho obchodnú cestu prechádzajúcu cez Tribeč

Niekoľko kilometrov severne od Topoľčianok v pohorí Tribeč na západe Slovenska sa nachádza zrúcanina hradu Hrušov. Vypína sa na vrchu Skalka vo výške 488 m.

Tento kráľovský hrad postavili v 13. storočí, aby strážil obchodnú cestu prechádzajúcu cez Tribeč. V roku 1708 ho spustošili cisárske vojská a odvtedy chátra. Jeho zachované múry však vytvárajú romantickú atmosférua je z nich ďaleký kruhový výhľad na pohoria Tribeč a Pohronský Inovec.

 O Hrušovskom hrade sa traduje, že vo svojich podzemných pivniciach ukrýva drahocenný poklad. Ulakomiť sa naň však neradno. Je totiž strážený tromi bájnymi stvorami: obrovským rakom, kohútom a hadom, a za ich vyrušenie sa platí životom. Na hrad Hrušov sa možno dostať po viacerých značkovaných turistických chodníkoch, východiskom túr môžu byť Jedľové Kostoľany, Skýcov, Hostie či Topoľčianky.

Kontakt

Obecný úrad Hostie

Tel:  +421 37 633 71 21
E-mail:   obecnyurad@hostie.sk

Galéria

Poloha

Región

Hostie

Súradnice

48.478544° N, 18.426136° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Jeho zachované múry vytvárajú romantickú atmosféru a je z nich ďaleký kruhový výhľad na pohoria Tribeč a Pohronský Inovec.