Vysoké Tatry

Najmenšie veľhory na svete
narodny park turistika dobrodruzstvo
5.0

Najmenšie veľhory na svete

Vysoké Tatry sú súčasťou Tatranského národného parku.

Nie je žiadnou náhodou, že Tatranský národný park je tým turisticky najnavštevovanejším miestom na Slovensku. Priamo v srdci civilizácie sú totižto práve Tatry miestom, kde sa podarilo zachovať jednu z posledných ozajstných divočín v Európe - miesto, ktorému nevládne človek, ale príroda. Hlboké tatranské doliny, nedostupné štíty a rozľahlé horské lúky predstavujú pri východe slnka priam raj pre fotografov, ktorý sa tu zbiehajú z celého sveta.

Pohorie Vysoké Tatry sa rozprestiera na severe Slovenska na hranici s Poľskom. Rozdeľujeme ho na tri celky. Západné Tatry, Vysoké Tatry a Belianske Tatry. V roku 1949 Vysoké Tatry vyhlásili za prvý národný park na Slovensku (TANAP) a o takmer 50 rokov neskôr ho organizácia UNESCO spolu s poľskou časťou Tatier vyhlásila za Biosférickú rezerváciu Tatry.

V pohorí je 25 vrcholov s výškou nad 2500 m. n. m. Najvyšší z nich je Gerlachovský štít s výškou 2 655 m. Milovníci hôr si ho obľúbili pre jeho dostupnosť a krásnu horskú scenériu. V dolinách Vysokých Tatier môžete nájsť viac ako 100 plies. Tým najnavštevovanejším a najobľúbenejším je Štrbské pleso spolu s športovým areálom v jeho okolí. Vysoké Tatry jednoducho patria medzi slovenské must see zážitky.

Zdroj: beautifulslovakia.sk

Východiskové body

Mapa
1 2 3 4 5 6 Vysoké Tatry
1Tri Studničky
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Kôprová Dolina 18 km 5:00 h ľahká
Kriváň (2 738 m.n.m.) 15 km 6:00 h ťažká
2Štrbské Pleso
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Kriváň 19 km 7:55 h ťažká
Predné Solisko 10 km 4:05 h stredne náročná
Vodopád Skok 10 km 2:30 h ľahká
Bystré sedlo 16 km 7:00 h stredne náročná
Chata pri Popradskom plese 19 km 3:30 h ľahká
Chata pod Rysmi 20 km 8:00 h ťažká
Rysy 25 km 9:00 h ťažká
Veľké Hincovo pleso 19 km 5:00 h stredne náročná
Kôprovský štít 20 km 8:00 h ťažká
3Starý Smokovec
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Priečne sedlo 25 km 10:00 h ťažká
Téryho chata 20 km 7:00 h ťažká
Zamkovského chata 12 km 4:00 h ľahká
Zbojnícka chata 19 km 7:00 h stredne náročná
Rainerova chata 9 km 2:50 h ľahká
Slavkovský štít 15 km 9:00 h ťažká
Hrebienok 7 km 1:45 h ľahká
Východná Vysoká 22 km 9:00 h ťažká
Velické pleso 12 km 4:25 h ľahká
4Tatranská Lomnica
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Jahňací štít 28 km 10:30 h ťažká
Chata pri Zelenom plese 22 km 6:35 h stredne náročná
Veľká Svišťovka 23 km 8:15 h ťažká
Skalnaté pleso 12 km 5:10 h stredne náročná
5Tatranská Kotlina
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Chata Plesnivec 10 km 3:35 h ľahká
6Tatranská Javorina
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Kopské sedlo 17 km 5:05 h stredne náročná
Javorová dolina a Sedlo Sedielko 22 km 8:35 h ťažká
Bielovodská dolina a Poľský hrebeň 28 km 9:00 h stredne náročná
1

Tri Studničky

Tri Studničky sú turistické rázcestie nachádzajúce sa v západnej časti Vysokých Tatier. Sú východiskovým bodom pre túry na Kriváň a do Kôprovej doliny. Tri Studničky sú dostupné iba autom - nachádza sa tu bezplatné parkovisko. Najbližšia autobusová a vlaková stanica je vziadlená 11 km (zastávka Štrbské pleso).

Prístup

2

Štrbské Pleso

Štrbské pleso je najznámejším a najnavštevovanejším plesom vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa v ich západnej časti a spolu so športovým areálom predstavuje dôležité turistické centrum a východiskový bod pre túry na Kriváň, Chatu pri Popradskom plese či Rysy. Nájdete tu bohaté možnosti ubytovania aj stravovania. Štrbské pleso je dostupné autom, vlakom či autobusom.

3

Starý Smokovec

Tatranská osada Starý Smokovec sa nachádza v juhovýchodnej časti Vysokých Tatier. Je jedným z troch najdôležitejších východiskových bodov na túry do Vysokých Tatier. Práve tu začíname naše výstupy na Hrebienok, Zamkovského či Téryho chatu. Starý Smokovec je ľahko dostupný autom, vlakom či autobusom do rovnomenných zastávok.

4

Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica je jedna z najväčších a najkrajších tatranských osád. Zároveň je najdôležitejším turistickým centrom vo Vysokých Tatrách. Odtiaľto vyrážame na obľúbený Lomnický štít, Skalnaté pleso či Chatu pri Zelenom plese. Tatranská Lomnica je vynikajúco dostupná autom, vlakom aj autobusom do rovnomenných zastávok.

5

Tatranská Kotlina

Tatranská Kotlina je liečebnou osadou ležiacou na východe Vysokých Tatier. Predstavuje východiskový bod pre vychádzku na jedinú chatu v Belianskych Tatrách - Chatu Plesnivec. Z chaty sa dá dostať do Kopského sedla či až na Chatu pri Zelenom plese. Osada je dostupná autom či autobusom (zastávka Tatranská Kotlina). 

6

Tatranská Javorina

Tatranská Javorina je severotatranská podhorská obec neďaleko poľských hraníc. Javorina je bránou do jednej z najkajších, ak nie najkrajšej, z tatranských dolín - Javorovej doliny. Zároveň sa odtiaľto dá dostať aj do Kopského sedla či Sedla Sedielka. Obec je dostupná autom a autobusom (do zastávky Tatranská Javorina).