Vodná nádrž Zemplínska Šírava

Michalovce
michalovce oddych voda

Slovenské more - jedno z najpopulárnejších rekreačných miest na Slovensku

Zemplínska Šírava je vodná nádrž nachádzajúca sa v povodí rieky Bodrog pod Vihorlatskými vrchmi v okrese Michalovce. Je to druhá najväčšia vodná nádrž na Slovensku s rozlohou 33 km štvorcových. Vzhľadom na priaznivé klimatické pomery predovšetkým v letnom období sa intenzívne využíva na rekreáciu. Na jej severnom pobreží je niekoľko turisticko-rekreačných zariadení.

Pár slov o histórií

Vodná nádrž bola vystavaná v rokoch 1961-1965. Primárnym účelom stavby mala byť ochrana pred záplavami a zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy. V roku 1968 prekročila návštevnosť pol milióna a v druhej polovici 70. rokov až jeden milión. Neočakávaný záujem o Zemplínsku šíravu podnietil výstavbu turistických zariadení, ktorá sa v prvých rokoch vyznačovala živelnosťou a provizórnosťou. Dochádzalo k znečisteniu priehrady vypúšťaním polychlorovaných bifenylov z chemickej továrne Chemko Strážske do toku rieky Laborec. V roku 2013 však bola voda Zemplínskej šíravy Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Michalovciach opäť vyhodnotená ako vhodná na kúpanie.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnite

Šírava je dôležitou oblasťou letného cestovného ruchu a na jej brehoch sa nachádza až sedem rekreačných stredísk. Priehrada ponúka široké spektrum možností na relax, ale aj pre milovníkov vodných športov, zábavy a hudby. Priemerná dĺžka slnečného svitu na jazere dosahuje 2200 hodín ročne, čo zaraďuje oblasť medzi najteplejšie na Slovensku a je vhodná na kúpanie, vodné športy, rybolov, cykloturistiku, či pešiu turistiku už v spomínaných Vihorlatských vrchoch. Je vyhľadávaná kvôli jazde na vodných skútroch, jachtách a vodných bicykloch. Každým rokom láka mnoho nových návštevníkov, či už dôchodcov a rodiny s deťmi túžiacich po oddychu, ale aj mladých ľudí, ktorých priláka zábava. V letnom období sa konajú na Zemplínskej Šírave aj hudobné festivaly, veľké množstvo zábavných podujatí a letných party.

Kontakt

Turistické informačné centrum Michalovce

Tel:  +421 56 686 41 05
E-mail:   tikmichalovce@msumi.sk

Galéria

Poloha

Región

Zalužice

Súradnice

48.777793° N, 21.985721° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

8h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 00:00 - 24:00
  • Ut: 00:00 - 24:00
  • Str: 00:00 - 24:00
  • Štv: 00:00 - 24:00
  • Pia: 00:00 - 24:00
  • So: 00:00 - 24:00
  • Ne: 00:00 - 24:00

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Nebývalé množstvo tropických dní a nocí urobilo z tejto druhej najväčšej vodnej plochy na Slovensku významné turistické centrum zemplínskeho regiónu. Vodná plocha má rozlohu 33 km2.
Zemplínska šírava patrí k najteplejším oblastiam na Slovensku.