Veľká Vápenica

Heľpa
velkavapenica helpa nizketatry

Krásna túra do hlavného hrebeňa kráľovohoľských Nízkých Tatier

Približne v strede medzi Kráľovou hoľou a sedlom Čertovica, dominuje tejto časti Nízkych Tatier výrazná, pekne tvarovaná hoľa Veľká Vápenica. Veľká Vápenica so svojou výškou dominuje celému Heľpianskému podoliu. Na vrchole, ktorý je dosť plochý s menšími porastami kosodreviny, nájdeme skalné útvary pripominajúce bizarné modely skál. Pri jasnom počasí sa naskytne z vrcholu krásny výhľad na okolie.

Vychádzame z rázovitej obce Heľpa ležiacej na južnej strane Nízkych Tatier. Cez rázcestie Nižné dolinky (725 m) pokračujeme po modrej turistickej značke svižne nahor. Za chrbtom na juhu sa otvárajú fantastické pohľady na Muránsku planinu a Veporské vrchy. Východným smerom sa môžeme kochať výhľadom k najvyššej časti hrebeňa s vrcholmi Orlová a Bartková. Po lúkach a nakoniec aj vysokou trávou sa dostávame na lesnú cestu, po ktorej pokračujeme doprava. Kľukatiaca sa lesná cesta vedúca nad hlbokou a strmou dolinou Koleso nás privádza na rázcestie Vyšné Poľany (1 295m), za ktorým nasleduje strmé stúpanie. 

Opäť nasleduje stúpanie, posledná zákruta a konečne prichádzame ku sedlu Priehybka a na hlavný hrebeň Nízkych Tatier. V sedle je turistický prístrešok s lavičkami. Zo sedla budeme pokračovať vľavo po červenej značke smerom k vrcholu Veľkej Vápenice. Výstup je značne strmý. Najprv vedie lesom, ale skoro prechádza do pásma kosodreviny. Kosodrevina postupne ubúda a začínajú prevažovať alpínske lúky. Vďaka vápencovému podkladu je miestna flóra neobyčajne bohatá. Za necelú polhodinu prichádzame na západný vrchol Veľkej Vápenice.

Na hlavný vrchol je to už len kúsok. Veľká Vápenica poskytuje fantastické rozhľady, kvôli ktorým podstúpená námaha určite stála za to. Začíname zostupovať do sedla Priehyba, ktoré oddeľuje masív Veľkej Vápenice od západne ležiaceho vrcholu Kolesárová (1 508m). Po strmom zostupe nás v sedle Priehyba čaká turistický prístrešok a pitná voda. Po niekoľkých ďalších odbočeniach sa dostávame na dno doliny Krivuľa, ktorou sa po asfaltovej ceste už po polhodine dostaneme až naspať do obce Heľpa.

Trvanie
6:20 h
Vzdialenosť
18 km
Stúpanie
923 m

Galéria

Túra

Mapa
Trasa
  • 1. Heľpa, vlak
  • 2. Nižné dolinky
  • 3. Priehybka
  • 4. Sedlo Priehyba
  • 5. Nižné dolinky
  • Heľpa
Profil

Užitočné informácie

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Sezóna

  • Leto/Zima

Prístup

Car (48.8568, 19.959)
Bus (Heľpa, Železničná stanica)
Train (Heľpa)

Vedeli ste, že...?

Na vrchu Veľkej Vápenice pridávajú na atraktivite bizarne modelované skalné útvary, ktoré sa na ňom nachádzajú.