Pieninský národný park

Druhý najstarší národný park
pieniny narodny park turistika

Druhý najstarší národný park

Pohorie Pieniny sa nachádza na severe Slovenska, v časti Spiša nazývanej Zamagurie. Časť tohto pohoria je zároveň národným parkom, ktorý síce svojou rozlohou patrí k najmenším národným parkom, je zároveň druhý najstarší národný park na Slovensku. Spolu s poľským Pienińskim Parkom Narodowym sa stal súčasťou prvého medzinárodného parku v Európe.

K najobľúbenejším turistickým výstupom sa považuje výstup na dominantu Pienin, skalné veže Troch korún, ktoré ležia na poľskej strane parku. Ďalším obľúbeným miestom je komplex vápencových skál Haligovské skaly s početnými jaskyňami a skalnými dutinami, ktoré sú domovom mnohých druhov netopierov.

Pieniny ponúkajú jedinečnú atrakciu v Európe - splav Dunajca na drevených pltiach. Je to neopakovateľný zážitok spojený so živým výkladom pltníkov odetých v tradičných odevoch.

Zdroj: www.beautifulslovakia.sk

Východiskové body

Mapa
1 2 Pieninský národný park
1Červený Kláštor
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Tri Koruny 12 km 4:10 h ľahká
2Veľký Lipník
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
1

Červený Kláštor

Centrum turizmu Pienin a zároveň celého severného Spiša je obec Červený Kláštor. Nachádza sa v juhozápadnej časti pohoria a je obľúbeným východiskovým bodom pre výstup na najznámejší vrchol pohoria - Tri Koruny. Červený Kláštor je dostupný autom a autobusom.

2

Veľký Lipník

Obec Veľký Lipník sa nachádza vo východnej časti Pienin. Turisticky nie je tak populárna, ako centrum tohto pohoria, Červený Kláštor, no taktiež ponúka viacero pekných túr a vychádzok. Najvýznamnejšie výstupy začínajúce v tejto obci sú na vrcholy Veterný vrch a Vysoké Skalky. Veľký Lipník je dostupný autom a autobusom.

Túry