Oravská lesná železnica

Oravská Lesná
lesne zeleznice oravske muzeum deti

Oravská história v pohybe

Oravská lesná železnica je expozíciou Oravského múzea.

Ťažba dreva prinášala na Orave chlieb na stôl od nepamäti. Preto snáď nikoho neprekvapí, že práve tu sa nachádza jedna z najznámejších slovenských lesných železníc. Dnes sa už drevo z hory vlakom nezváža, no železnička stále žije svojim pomalým životom - premáva na obmedzenom úseku pôvodnej trate a láka ku sebe turistov, nadšencov historickej techniky a hlavne deti!

Železnica premáva medzi stanicami Tanečník a Sedlo Beskýd. Vlaky vyrážajú z Tanečníka, stanice v ktorej nájdeme predajňu lístkov, suvenírov, depo ako aj expozíciu zameranú na históriu železnice. Po približne 20 minútach jazdy skrz oravské lesy vlak zastaví vo vrcholovej stanici Sedlo Beskyd. Počas prestávky si môžeme vychutnať nádherný výhľad na oravskú prírodu z neďalekej výhliadkovej veže. Zo Sedla Beskyd sa vlak vracia späť do Tanečníka. Celá cesta aj s prestávkou trvá približne hodinu a desať minút.

Pozdĺž trate vedie tiež náučný chodník venovaný histórií železnice ale aj Oravy ako takej. Náučný chodník je malebnou alternatíviou pre peších turistov, no pri jeho spoznávaní treba rátať s tým, že sa vaša návšteva aspoň o hodinku predĺži.

Oravská lesná železnica bola uvedená do prevádzky krátko pred koncom prvej svetovej vojny. Oproti štandardnej železnici sa vyznačuje výrazne užším rozchodom koľajníc, ktorý sa používal na väčšine lesných železníc v Európe. V prvých rokoch prevádzky trať spájala Oravskú Lesnú a Lokcu. Veľkým obmedzením železnice bolo neexistujúce spojenie s inými traťami. Drevo tak nemohlo byť vyvážané ďalej. V dvadsiatych rokoch minulého storočia bolo preto rozhodnuté o prepojení oravskej a kysuckej lesnej železnice. Počas druhej svetovej vojny došlo k poškodeniu trate partizánmi. Vďaka následnej rekonštrukcii trate je dnes opäť možné previezť sa v historickej vlakovej súprave.

Kontakt

Oravská lesná železnica - Tanečník

Mob:  +421 905 500 646
E-mail:   pokladnaolz@oravskemuzeum.sk

Galéria

Poloha

Región

Zákamenné

Súradnice

49.385389° N, 19.161472° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

7€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 09:30 - 15:45
  • Ut: 09:30 - 15:45
  • Str: 09:30 - 15:45
  • Štv: 09:30 - 15:45
  • Pia: 09:30 - 15:45
  • So: 09:30 - 15:45
  • Ne: 09:30 - 15:45

INFO

V stanici Tanečník sa nachádza bezplatné parkovisko. Uvedená cena sa vzťahuje na lístok dospelej osoby pre obojsmernú jazdu. K dispozícií sú aj rôzne rodinné a skupinové lístky s výhodnejšími cenami. Pozdĺž trate vedie tiež náučný chodník ako alternatíva

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V zime roku 1944 trať poškodili partizáni, ktorí chceli zabrániť jej využitiu okupačnými jednotkami fašistického Nemecka.