Observatórium Kolonické sedlo

Ladomírov
priroda poloniny

Tisíce hviezd ako na dlani

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle je vysunutým odborným pracoviskom Vihorlatskej hvezdárne v Humennom. Je situované v srdci Parku tmavej oblohy v Poloninách, čo je oblasť s veľmi nízkou úrovňou svetelného znečistenia. Vďaka tomu je mimoriadne vhodným miestom na astronomické pozorovania nielen pre verejnosť ale i pre odbornú prácu.

Park nočnej oblohy v Poloninách funguje už viac ako desať rokov. Z hľadiska svetelného znečistenia je územie Národného parku Poloniny najtmavšou oblasťou na Slovensku. Práve s cieľom zachovať toto výnimočné prostredie poskytuje park tie najkvalitnejšie podmienky na nočné pozorovanie oblohy.

V oblasti je výborne viditeľná Mliečna cesta a bez ďalekohľadu môžeme vidieť niekoľko tisíc hviezd (v mestách iba 200 a vo veľkomestách len 20). Hory znemožňujú priamu viditeľnosť svetiel z okolitých miest a obcí.

Astronomické observatórium ponúka možnosť vychutnať si pohľad na stovky padajúcich hviezd z pohodlia lehátka na výhliadkovej plošine a navyše s odborným výkladom. Môžete si vybrať medzi pozorovaním bez prehliadky observatória za cenu 3 eurá, alebo kompletnú exkurziu observatória v trvaní troch hodín za 5 eur.

Exkurzie aj pozorovania sa objednávajú cez rezervačný kalendár na webovej stránke observatória.

Kontakt

Vihorlatská hvezdáreň Humenné

Tel:  +421 57 775 21 79
E-mail:   vihorlatobs1@stonline.sk

Galéria

Poloha

Región

Ladomirov

Súradnice

48.9351436° N, 22.2743994° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

3h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Str: 21:00 -
  • Pia: 21:00 -

INFO

Exkurzie aj pozorovania sa objednávajú cez rezervačný kalendár na webovej stránke observatória.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Práve v tejto oblasti sa nachádza najnižšia úroveň svetelného znečistenia ako aj najčistejší vzduch na Slovensku.
V oblasti je výborne viditeľná Mliečna cesta a bez ďalekohľadu môžeme vidieť niekoľko tisíc hviezd (v mestách iba 200 a vo veľkomestách len 20).