Múzeum slovenskej dediny Martin

Martin
LUDOVA KULTURA SKANZENY

Najväčšie múzeum v prírode na Slovensku

Múzeum slovenskej dediny je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku.

V malebnom prostredí iba kúsok od centra Martina je ukrytých takmer 150 obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a sakrálnych stavieb z regiónov Orava, Turiec, Kysuce – Podjavorníky a Liptov. Domčeky sú nielen obrazom rozmanitosti stavebnej kultúry severozápadného Slovenska, ale tiež dôkazom zručnosti a vynaliezavosti našich predkov. 

Slovenské národné múzeum v Martine buduje Múzeum slovenskej dediny od druhej polovice 60. rokov 20. storočia.

Predstavuje expozíciu tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života na Slovensku v období druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia. Návštevníci sa okrem architektonických skvostov môžu tešiť aj na programové podujatia, ktoré pravidelne oživujú areál a interaktívnym spôsobom približujú život na starosvetskej dedine.    

Múzeum ponúka množstvo unikátnych objektov, z ktorých azda najvýraznejším je rímskokatolícky Kostol sv. Štefana Kráľa z Rudna – jediný zachovaný drevený kostol v Turci. Zaujímavá je tiež usadlosť z obce Horný Turček, ktorá reprezentuje ľudovú architektúru nemeckého obyvateľstva z kremnickej oblasti. Pre návštevníkov je počas hlavnej sezóny otvorená aj originálna krčma z Oravskej Polhory. 

 

Aktuálne informácie o dianí v múzeu a pripravovaných podujatiach nájdete na sociálnych sieťach Múzea slovenskej dediny v Martine.

Facebook: https://www.facebook.com/muzeum.slovenskej.dediny/

Instagram: https://www.instagram.com/skanzenmartin/?hl=sk

Kontakt

SNM v Martine - Múzeum slovenskej dediny

Tel:  +421 43 245 81 11
E-mail:   msd@snm.sk

Galéria

Poloha

Región

Martin

Súradnice

49.039054° N, 18.928847° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 09:00 - 18:00
  • Ut: 09:00 - 18:00
  • Str: 09:00 - 18:00
  • Štv: 09:00 - 18:00
  • Pia: 09:00 - 18:00
  • So: 09:00 - 18:00
  • Ne: 09:00 - 18:00

INFO

Prehliadka expozície so sprievodcom trvá približne 1,5 hodiny. Expozíciu je možné prejsť aj individuálne s tlačeným sprievodcovským textom.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Od roku 1991 sa v areáli Múzea slovenskej dediny konajú programové podujatia Národopisného roka s ukážkami tradičnej ľudovej výroby, remesiel, zvykoslovia a folklóru.