Morské oko

Remetské Hámre
Foto: Ján Čop
remetske hamre sobrance dolny zemplin vihorlat zaujimavosti krasne miesta krasy prirody

Tretie najväčšie jazero na Slovensku

O Morskom oku v pohorí Vihorlat na východnom Slovensku sa hovorí, že je to jedno z najkrajších jazier na Slovensku. V jeho blízkosti sa nachádza mnoho romantických zákutí a vďaka takmer nedotknutej okolitej prírode si stále uchováva svoj pôvab, čaro a intimitu. Morské oko je súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie, ktorá sa rozprestiera navôkol jazera.

Morské oko nevyzeralo vždy tak, ako ho poznáme dnes. Súčasnú podobu získalo až v 19. storočí, kedy na ňom bol vybudovaný priehradný múr. Jazero tak zväčšilo svoju hĺbku i plochu. Máloktorá prírodná pamiatka na Slovensku je chránená tak, ako Morské oko. Je súčasťou hneď niekoľkých chránených oblastí: CHKO Vihorlat a lokalita Natura 2000.

O to alarmujúcejšie sú snahy túto ochranu zrušiť v prospech ľudskej činnosti. Aj napriek najvyššiemu stupňu ochrany sa Morské oko znečisťuje kvôli výstavbe lesných ciest a ťažby dreva v okolí. Už v 19. storočí viedli v okolí jazera značené turistické trasy a stáli tam i dve turistické prístrešia.

Dnes je možné sa k Morskému oku dostať buď zo Zemplínskych alebo Remetských Hámrov po žltej, resp. modrej značke. Navštíviť sa oplatí i neďaleký Sninský kameň, z ktorého je krásny výhľad na okolie i samotné Morské oko, prípadne si môžete zájsť k Malému Morskému oku, ktoré sa nachádza západne od svojho väčšieho menovca.

 

Kontakt

Turisticko - informačné centrum Sobrance

Tel:  +421 56 652 22 14
E-mail:   tic@sobrance.sk

Galéria

Poloha

Región

Vyšná Rybnica

Súradnice

48.916514° N, 22.197873° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

5h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

INFO

Cesta z Remetských Hámrov ku jazeru trvá 2 a pol hodiny. Cesta zo Zemplínskych Hámrov ku jazeru trvá 2 hodiny. V obidvoch prípadoch trasa stúpa pričom prevýšenie dosahuje približne 400 metrov.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Z prírodných jazier sú na Slovensku väčšie len Štrbské pleso a Veľké Hincovo pleso.