Lanovka Lomnický štít

Skalnaté pleso
lomnicky stit skalnate pleso tatranska lomnica vysoke tatry deti

Legendárna lanovka na strechu Slovenska

Jedna z najznámejších atrakcií Vysokých Tatier je lanovka, ktorá spája Tatranskú Lomnicu a Lomnický štít.

Trasa sa delí na dve etapy: prvú z počiatočnej stanice po Skalnaté pleso absolvujete sedačkovou kabínkovou lanovkou alebo pešo (výstup trvá približne 3 hodiny). Druhú etapu (zo Skalnatého plesa na samotný štít) ikonickou červenou visutou lanovkou. Cesta trvá necelých 9 minút, počas ktorých prekonáte výškový rozdiel takmer jedného kilometra a vychutnáte si jeden z najkrajších výhľadov na Slovensku.

Pôvodný plán vybudovať lanovku na Gerlachovský štít sa ukázal ako nerealizovateľný. Preto sa cieľová stanica musela zameniť za dostupnejší Lomnický štít. S prípravou sa začalo koncom 20. rokov minulého storočia a do prevádzky bola uvedená v roku 1937. V priebehu jej prevádzky došlo k niekoľkým mimoriadnym udalostiam, lanovka je však dnes mimoriadne bezpečná a spoľahlivá. V dobe svojho vzniku patrila k najmodernejším v Európe.

Lanovka nie je zaujímavá len svojim technologickým riešením, ale aj architektúrou prevádzkových staníc. Budovy sú navrhnuté tak, aby predovšetkým slúžili svojej funkcii avšak citlivo sa dopĺňajú s okolitým prostredím. Zaujímavé je pozorovať, že čím vyššie položená stanica, tým strohejšia je jej architektúra. Ich autorom je legendárny slovenský architekt Dušan Jurkovič. 

Na štíte si môžete vychutnať dychberúci výhľad, obzrieť si miestne observatórium, ale aj stráviť noc v najvyššie položenej hotelovej izbe na Slovensku.

Kontakt

Infocentrum Tatranská Lomnica

Mob:  +421 903 112 200
E-mail:   info@vt.sk

Web:
www.vt.sk

Galéria

Poloha

Región

Vysoké Tatry

Súradnice

49.187807° N, 20.2326° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

31€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 09:00 - 15:40
  • Ut: 09:00 - 15:40
  • Str: 09:00 - 15:40
  • Štv: 09:00 - 15:40
  • Pia: 09:00 - 15:40
  • So: 09:00 - 15:40
  • Ne: 09:00 - 15:40

INFO

Cena je uvedená pre obojsmerný lístok Skalnaté pleso <-> Lomnický štít zakúpený na e-shope. Uvedený čas sa nevzťahuje na túru z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso, ale len na výstup lanovkou. Čas túry predstavuje ďalšie 4 hodiny navyše.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Na Lomnickom štíte môžete prežiť aj romantickú noc v najvyššie položenom hoteli na Slovensku.