Jaskyňa Domica

Domica
UNESCO NARODNE PRIRODNE PAMIATKY SLOVENSKY KRAS PRIRODNE ZAUJIMAVOSTI JASKYNE

Najdlhšia jaskyňa v Slovenskom krase

Domica je najväčšou a podľa niektorých návštevníkov aj najkrajšou jaskyňou Slovenska. Je najdlhšou jaskyňou Národného parku Slovenský kras. Nájdete ju na južnom okraji Silickej planiny v nadmorskej výške 339 metrov. Je charakteristická svojimi kvapľovými štítmi, bubnami a kaskádovitými jazierkami. 

V neolite bola jaskyňa obývaná ľudom bukovohorskej kultúry. V jaskyni boli vybudované obytné prístrešky a vykonávali sa tu náboženské úkony. Ku zdroju vody a ku kvalitnej hrnčiarskej hline prenikali obyvatelia pomocou faklí do tmavých priestorov jaskyne. Prírodná katastrofa zasypala pôvodný vchod, a preto v neskorších dobách už jaskyňa nebola viac osídľovaná.

Domica bola objavená v roku 1926 pánom Jánom Majkom a sprístupnená bola v roku 1932. Od roku 1995 je zapísaná do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Jaskyňa sa nachádza asi 10 km juhovýchodne od Plešivca (obec medzi Rožňavou a Tornaľou), 2 km od štátnej hranice s Maďarskom. Parkovisko je bezprostredne pred vstupným areálom. Pred vstupným areálom sa nachádza aj nabližšia autobusová zastávka: Kečovo, Domica. Pri areáli sa nachádza náučný chodník, vnútri je nainštalovaná náučná expozícia. 

Domica vytvára spolu s maďarskou jaskyňou Baradla unikátny jaskynný komplex. Na prehliadkovej trase je atraktívnou súčasťou plavba po podzemnej riečke Styx. Dĺžka plavby je 60 minút a teplota v jaskyni nepresahuje 12 °C, preto si nezabudnite aj v letnom období zbaliť zvršok navyše. 

Kontakt

Jaskyňa Domica

Tel:  +421 58 788 20 10
E-mail:   domica@ssj.sk

Galéria

Poloha

Región

Kečovo

Súradnice

48.478241° N, 20.46965° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

6€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: Zatvorené
  • Ut: 09:00 - 16:00
  • Str: 09:00 - 16:00
  • Štv: 09:00 - 16:00
  • Pia: 09:00 - 16:00
  • So: 09:00 - 16:00
  • Ne: 09:00 - 16:00

INFO

Parkovisko je bezprostredne pred vstupným areálom. Pred vstupným areálom sa nachádza aj nabližšia autobusová zastávka: Kečovo, Domica. Teplota v jaskyni nepresahuje 12 °C, preto si nezabudnite aj v letnom období zbaliť zvršok navyše.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Jaskyňou preteká podzemná riečka, po ktorej sa môžu návštevníci preplaviť.
V jaskyni Domica sa nachádza okolo 16 druhov netopierov.