Hrad Strečno

Strečno
Foto: Nick Fox
strecno zilina horne povazie poznanie hrad pmza

Strážca Váhu

Kto kedysi cestoval Strečnianskym priesmykom, ktorým vedie cesta spájajúca Žilinu a Martin dobre pozná aspoň siluetu odvekého strážcu Váhu, ktorý nesie názov Strečno. Nachádza sa na brale týčiacom sa nad riekou Váh a zároveň na zozname národných kultúrnych pamiatok. Pred úplným schátraním ho paradoxne zachránil jeho zlý stav, ktorý ohrozoval bezpečnosť premávky na ceste vedúcej hradom.

Dnes na hrade nájdete expozíciu Považského múzea v Žiline, ktorá sa venuje najmä histórii hradu. V podhradí môžete navštíviť aj stredovekú dedinu s názvom Paseka, ktorá tu vyrástla v roku 2013. Pozostáva z piatich malých kompletne vybavených drevených domčekov so slamenými strechami. 

V bezprostrednej blízkosti vybudovanej stredovekej dediny návštevníkov zaujme oddychová časť – ohnisko s grilom a studňou. Novovybudovaný prezentačný priestor v štýle amfiteátra s lavičkami slúži na ukážky remesiel a kultúrne vystúpenia. Pri projekte sa nezabudlo ani na najdôležitejších návštevníkov – deti. Drevené ihrisko s využitím motívov hradnej architektúry ponúka možnosť stráviť príjemné chvíle pod hradom.

Prvé zmienky o hrade pochádzajú zo 14. storočia. Pôvodná veža bola doplnená o predhradie, obytné budovy, kaplnku, palác a hradby s baštami, čím sa zo Strečna stala plnohodnotná pevnosť. V priebehu 15. a 16. storočia vystriedal niekoľko majiteľov, až kým sa nedostal do rúk Dersffyovcov, ktorí sa postarali o jeho prestavbu do renesančného štýlu.

V 17. storočí mal hrad svoju najväčšiu rozlohu i význam, čo sa však zmenilo po demolácii nariadenej Leopoldom I. Hrad bol v zachránený až 21 rokov trvajúcou rekonštrukciou započatou v roku 1974. Kedysi bol hrad Strečno domovom Žofie Bosniakovej, ktorá bola považovaná za sväticu.

Kontakt

Považské múzeum v Žiline - Hrad Strečno

Tel:  +421 41 569 74 00
E-mail:   muzeum@pmza.sk

Galéria

Poloha

Región

Strečno

Súradnice

49.174493° N, 18.862032° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

6€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 09:00 - 17:00
  • Ut: 09:00 - 17:00
  • Str: 09:00 - 17:00
  • Štv: 09:00 - 17:00
  • Pia: 09:00 - 17:00
  • So: 09:00 - 17:00
  • Ne: 09:00 - 17:00

INFO

Stredoveká dedina Paseka je sprístupnená zadarmo.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Archeologické nálezy dokladajú osídlenie hradného brala už v praveku.
K hradu Strečno sa neodmysliteľne viaže balada Margita a Besná od Jána Bottu, jedného z najvýznamnejších slovenských autorov romantických balád a národného buditeľa.