Drevený kostolík Uličské Krivé

Uličské Krivé
kostol architektura poloniny

Romantika na konci republiky

V tesnej blízkosti hraníc s Ukrajinou leží obec Uličské Krivé. Tá je známa najmä vďaka drevenému grécko-katolíckemu kostolíku s pozoruhodným unikátnym barokovým ikonostasom. Táto národná kultúrna pamiatka je zasvätená svätému Michalovi Archanjelovi.

Kostol bol postavený začiatkom 18. storočia a v jeho architektonickom riešení i interiérovej výzdobe dominuje barokový štýl, ktorý sa na oltári prelína i s rokokovými prvkami. Počas 2. svetovej vojny bol pri karpatsko-duklianskej operácií ťažko poškodený, ale podarilo sa ho opraviť. Kostol má dve veže, pričom vo vyššej z nich sa nachádzajú tri zvony – najstarší z nich bol odliaty v roku 1811. Interiér kostola zdobia cenné ikony zo 16. a 17. storočia.

Kostol pôsobí z pohľadu vonkajšieho pozorovateľa veľkolepým dojmom. Charakteristický je jednoduchou strechou, ktorá je pokrytá drevenými šindľami. Umelecky hodnotný ikonostas, ktorý dominuje interiéru kostola, bol medzi rokmi 1988 až 1992 reštaurovaný a dnes je možné obdivovať ho napríklad pri pravidelných bohoslužbách, ktoré sa v kostole stále konajú v nedeľu i počas pracovného týždňa.

Kontakt

Gréckokatolícka cirkev - farnosť Ulič

Tel:  + 421 57 769 41 28
E-mail:   ulic@grkatpo.sk

Galéria

Poloha

Región

Uličské Krivé

Súradnice

48.991069° N, 22.437726° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

INFO

Kostolík nemá stanovené riadne otváracie hodiny a tak je nutné návštevu vopred telefonicky objednať.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Malebná východoslovenská dedinka Uličské Krivé je údajne pomenovaná podľa tunajšieho prvého osadníka – krívajúceho pastiera.
Kostolík vystavali gréckokatolícki veriaci začiatkom 18. storočia. Nachádzajú sa v ňom vzácne ikony, často staršie ako samotná stavba.