Drevený kostolík Ruská Bystrá

Ruská Bystrá
UNESCO kostol architektura

Drevený kostolík obklopený Vihorlatskými vrchmi

Ruská Bystrá sa môže pýšiť sakrálnou pamiatkou svetového významu: gréckokatolíckou drevenou Cerkvou Prenesenia ostatkov svätého Mikuláša, ktorá je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO.

Drevený chrám s pozoruhodnou architektúrou a vzácnou interiérovou výzdobou je skutočným klenotom obce.

Chrám bol postavený v roku 1730. Charakteristický je dvoma vežami, jednou väčšou, masívnejšou, druhou malou, pričom obe majú cibuľovité vrcholy, na ktorých sú osadené trojramenné kríže. Zaujímavá je interiérová výzdoba, predovšetkým barokový ikonostas, ktorý rozmermi nekorešponduje s vnútorným priestorom chrámu. Dôvodom je to, že pôvodne bol ikonostas navrhnutý pre inú cerkev. Ide o veľmi hodnotné umelecké dielo a za osobitnú zmienku stojí ikona Ukrižovania na prestole, ktorá prešla komplexnou reštauráciou.

Drevená cerkev v Ruskej Bystrej sa od iných podobných odlišuje napríklad tým, že zrubové trámy nie sú z vonkajšej strany cerkvi prekryté, ale aj tým, že strop nie je uzavretý doskami. Po tom, čo sa cerkev dostala v roku 2008 na zoznam Svetového dedičstva UNESCO, stala sa známou nielen doma, ale i vo svete – práve vďaka svojej originálnej architektúre a vysokej umeleckej hodnote ikonostasu a jednotlivých ikon.

Kontakt

Gréckokatolícky farský úrad Ruský Hrabovec

Tel:  +421 56 658 40 46
Mob:  +421 910 852 064
E-mail:   farnost.rusky-hrabovec@grkatke.sk

Galéria

Poloha

Región

Ruská Bystrá

Súradnice

48.856802° N, 22.296587° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

INFO

Kostolík nemá stanovené riadne otváracie hodiny a tak je nutné návštevu vopred telefonicky objednať. Návštevu kostolíka je vhodné spojiť s piknikom alebo turistikou v priľahlých Vihorlatských vrchoch.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V okolí Ruskej Bystrej môžete pokojne stráviť celý deň prechádzkami, piknikmi či cyklovýletmi po priľahlých Vihorlatských pralesoch taktiež zapísaných vo svetovom dedičstve.