Drevený kostolík Príkra

Príkra
prikra svidnik saris kultura medzi drevenicami kostol

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala

Pohraničná obec Príkra, ktorá leží na severovýchode Slovenska, sa môže pýšiť národnou kultúrnou pamiatkou, ktorou je gréckokatolícky drevený Chrám svätého Michala Archanjela. Stačí, ak sa naň príde pozrieť osádka dvoch osobných vozidiel, a už sa môže stať, že je návštevníkov viac, než domácich: Príkra je totiž najmenšou obcou na Slovensku, ktorá má len osem obyvateľov.

Pár slov o histórii

Chrám v Príkrej bol postavený v roku 1777. Počas 2. svetovej vojny bol poškodený, avšak už krátko po nej bol opravený. Poslednej rekonštrukcie sa dočkal na prelome tisícročí, avšak zaujímavosťou je, že nie vždy stál na mieste, kde ho možno nájsť dnes. Postavený bol o pár metrov ďalej, avšak v tridsiatych rokoch minulého storočia bol presunutý.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Drevený kostolík má typickú trojpriestorovú konštrukciu s troma vežami, pričom v najvyššej z nich sa nachádzajú tri zvony. Najstarší z nich je z roku 1759, takže je o pár rokov starší než samotný chrám. Barokovo-rokokový ikonostas pochádza z 18. storočia, ale nakoľko sú niektoré ikony až o sto rokov staršie, predpokladá sa, že sem boli privezené z iného chrámu. Veľmi vzácna je najmä ikona svätého Mikuláša zo šestnásteho storočia.

Galéria

Poloha

Región

Príkra

Súradnice

49.362441° N, 21.738755° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Pod jeho pôvabnými pyramídovými strieškami s typickými cibuľkami a trojramennými krížmi sa ukrýva ikona sv. Mikuláša zo 16. storočia radiaca sa k najvzácnejším ikonopiseckým pamiatkam na Slovensku.