Drevený kostolík Brežany

Brežany
brezany presov saris kostol dreveny kostolik kultura historia architektura

Jediný drevený kostolík v prešovskom okrese

Východné Slovensko je veľmi bohaté na drevené kostolíky a práve aj tento patrí medzi ne. Nachádza sa v Prešovskom kraji a jeho celý názov znie Gréckokatolícky drevený kostol sv. Lukáša Evanjelistu v Brežanoch. Stojí na miernom svahu nad dedinou v areáli cintorína. Nachádza sa bokom od najväčšej koncentrácie drevených sakrálnych stavieb na severovýchode Slovenska, určite však nevynechajte jeho návštevu.

Pár slov o histórií

Kostolík bol postavený v prvej polovici 18. storočia, presnejšie v roku 1727. Podľa vonkajšieho vzhľadu aj vnútorného zloženia sa líši od chrámov východného obradu. Súčasťou interiéru kostola je ikonostas z roku 1782. Interiér kostola prešiel v nedávnej minulosti kompletnou rekonštrukciou. Za pozornosť stojí obraz Piety a obraz Krista s knihou života na bočných oltároch. Kostol je stále funkčný a dnes sa v ňom slúžia rímskokatolícke obrady.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Vyznačuje sa veľmi netradičnou architektúrou. Zaujímavé je, že mu chýba predsieň, ktorej úlohu nahradilo podvežie a na rozdiel od iných kostolíkov ho zdobí pruhovaná kresba. Kresba vznikla vybielením hlinou namazaných škár medzi brvnami zrubu. Samostatne stojaca veža, ktorá nie spojená s jeho strechou je, ale najväčšou raritou. Príďte sa pokochať raritnou drevenou stavbou! Pozor! Na návštevu však musíte mať povolenie z gréckokatolíckeho arcibiskupského úradu, v druhom prípade sa budete musieť kochať len z vonku.

Kontakt

Info

Tel:  +421 51 778 31 16
E-mail:   obecbrezany@mail.t-com.sk

Galéria

Poloha

Región

Brežany

Súradnice

48.978617° N, 21.113362° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Kostol patrí medzi najstaršie drevené kostoly na Slovensku.