Drevený kostolík Bodružal

Bodružal
bodruzal svidnik saris UNESCO kostol kultura

Svetový klenot maličkej dedinky

V jednej z najmenších obcí na Slovensku, ktorá má ani nie 70 obyvateľov, sa nachádza jeden z 8 drevených chrámov, ktoré sú zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Drevený chrám Svätého Mikuláša slúži gréckokatolíckej cirkvi a v rámci obce stojí na vyvýšenom mieste v jej centre. V jeho blízkosti sa nachádza i zvonica, cintorín a drevená ohrada so vstupnou bránou.

Chrám bol postavený v roku 1658 a naposledy bol významnejšie rekonštruovaný v 90. rokoch minulého storočia a v roku 2004. Od roku 1968 je kostol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Vo veži chrámu sa nachádza i historický zvon, ktorého výroba sa datuje do roku 1759. Interiér kostola je zdobený vzácnymi maľbami z konca 18. storočia.

Pozoruhodné je architektonické riešenie tejto stavby. Vysokú estetickú hodnotu má nielen exteriér, ale aj interiér kostolíka. Baroková výzdoba zahŕňa historické maľby, ikony i ikonostas. S bodružalským chrámom sa spája i mnoho miestnych tradícií, ktoré si domáci zachovali dodnes, takže ak chcete zažiť autentickú atmosféru tohto miesta, navštívte Bodružal v čase sviatkov.

Galéria

Poloha

Región

Bodružal

Súradnice

49.352507° N, 21.707783° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

INFO

Kostolík nemá stanovené riadne otváracie hodiny a tak je nutné návštevu vopred telefonicky objednať.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Patrónom chrámu je biskup a divotvorca Mikuláš. Svätý Mikuláš bol známy tak nesmiernou dobročinnosťou, že si ho uctievame dodnes a to 6. Decembra. V láske ho majú najmä deti, ktoré sú v tento deň obdarované sladkosťami a rôznymi drobnosťami.