Archeoskanzen Havranok

Liptovská Sielnica
KELTI ARCHEOLOGIA SKANZENY MALEBNE VYHLADY HRADISKA STREDOVEK

Archeologický park pod holým nebom

Archeoskanzen Havranok je expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku.

Pamätníci si určite spomínajú na podobu slovenskej päť korunovej mince. Bola to taká minca v minci. Okrem nominálnej hodnoty bola totiž na prednej strane zobrazená podoba jednej z keltských mínc nájdenej na našom území. A práve Keltom je venovaná pozornosť archeoskanzenu Havránok, malebného múzea na brehu Liptovskej Mary.

Znie to možno zvláštne, no Slováci neboli prvými obyvateľmi Slovenska. Kelti sa u nás usídlili dávno pred Slovanmi či Slovákmi. Prvé keltské kmene prišli na Slovensko okolo piateho storočia po Kristovi a zanechali nám po sebe mnoho stôp. Mená riek ako Váh alebo Hron sú pravdepodobne keltského pôvodu. Kelti na našom území zaviedli prvý mincový systém a podieľali sa aj na zdokonalení spracovania železa.

Archeoskanzen Havránok vznikol ako výsledok archeologického prieskumu súvisiaceho s výstavbou Liptovskej Mary. V súčasnosti sa tu nachádza stála expozícia pozostávajúca z rekonštruovaných budov z mladšej doby železnej. Nájdeme tu sídelný dvorec s hrnčiarskou dielňou, hospodársku budovu či svätyňu a nechýba tu ani opevnenie.

Návšteva Havránka je spojená s príjemnou prechádzkou krásnoym liptovským prostredím. Pri pohľadoch do minulosti sa tak môžete pokochať aj malebným výhľadom na tatranské štíty či Liptovskú maru!

Kontakt

Liptovské múzeum - Archeoskanzen Havránok

Tel:  +421 44 432 24 68
E-mail:   havranok@liptovskemuzeum.sk

Galéria

Poloha

Región

Liptovská Sielnica

Súradnice

49.105286° N, 19.482315° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 09:00 - 17:00
  • Ut: 09:00 - 17:00
  • Str: 09:00 - 17:00
  • Štv: 09:00 - 17:00
  • Pia: 09:00 - 17:00
  • So: 09:00 - 17:00
  • Ne: 09:00 - 17:00

INFO

Areál skanzenu je voľne prístupný. Výnimkou sú expozície umiestnené v interiéri, ktoré bývajú otvorené len počas letnej sezóny. Uvedená cena platí pre vstup do expozícií v interiéri. Posledný vstup je možný pol hodinu pred zatvorením.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Okrem množstva keramiky, šperkov, predmetov zo železa a bronzu sa v Havránku našli aj zvyšky hradieb, kultového miesta dávnych druidov a keltských obydlí.
Keltské etnikum obývalo časť Európy od pobrežia Atlantického oceánu až po Ukrajinu.
Kelti boli prvý historicky doložený národ na území Slovenska.