Arborétum Borová hora

Zvolen
zvolen botanika arboretum vychadzka priroda

Jedinečné arborétum

UPOZORNENIE: Arborétum Borová hora je vedecko-pedagogické pracovisko Technickej univerzity vo Zvolene, čomu sú prispôsobené otváracie hodiny, ktoré sú skrátené v porovnaní s komerčnými zariadeniami. Napriek tomu, ide o jedno z najkrajších miest na prechádzku a spoznávanie prírody na strednom Slovensku, ktoré by mal každý milovník flóry navštíviť. 

Buduje sa od roku 1965 a má rozlohu takmer 50 ha. V arboréte je sústredená mimoriadne bohatá zbierka drevín - stromov, krov i drevinatých lian. V celoslovenskom, ale aj európskom meradle, je arborétum výnimočné tým, že sa na jeho ploche sústreďujú najmä pôvodné druhy drevín v ich individuálnej (vnútrodruhovej) a geografickej premenlivosti. Odborná orientácia Arboréta Borová hora na pôvodnú dendroflóru Slovenska mu dáva punc jedinečnosti a originálnosti. Zameranie zbierok arboréta má mimoriadny význam najmä v súčasných, meniacich sa podmienkach prostredia, kedy sa mnohé vzácne a zaujímavé druhy a formy drevín z voľnej prírody vplyvom rôznych okolností vytrácajú.

Zbierky Arboréta Borová hora sú svojou úlohou a poslaním jedinečné, zachovávajú a archivujú cenný genofond prírodných ekosystémov Slovenska, čím významnou mierou priespievajú k záchrane vzácneho národného bohatstva. Výrazom uznania vysokej hodnoty zbierok bolo vyhlásenie arboréta v roku 1981 za chránený areál "na ochranu ukážky genetického bohatstva drevinového zloženia lesov Slovenska, širokej individuálnej premenlivosti jednotlivých druhov drevín, na vedecko-výskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele."

V zbierke drevín sa nachádza takmer 500 druhov ihličnatých a listnatých drevín a krov, ktoré sú zastúpené viac ako 1000 formami a kultivarmi a 1500 geografickými pôvodmi.

Zdroj: Arborétum Borová hora

Kontakt

Arborétum Borová hora

Tel:  +421 45 5320814
E-mail:   arboretum@tuzvo.sk

Galéria

Poloha

Región

Zvolen

Súradnice

48.594758° N, 19.135216° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

3h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 07:00 - 15:00
  • Ut: 07:00 - 15:00
  • Str: 07:00 - 15:00
  • Štv: 07:00 - 15:00
  • Pia: 07:00 - 15:00
  • So: Zatvorené
  • Ne: Zatvorené

INFO

Detailné informácie o dodatočných službách nájdete na webe prevádzkovateľa.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V zbierke drevín sa nachádza takmer 500 druhov ihličnatých a listnatých drevín a krov.